Android Programlama Ders 05 Uygulamayı Bilgisayarda Çalıştırma

featured

Merhaba,

Bu dersimizde uygulamamızı bilgisayarımızda çalıştırıp test edeceğiz. Bilgisayarımızda ilk olarak  Android Virtual Device (AVD) oluşturmamız gerekir. AVD bilgisayarınızın belli bir Android cihaz gibi davranmasını sağlar ve aygıtları yapılandırabilirsiniz.

AVD Oluşturma

1. Android Virtual Device Manager’i çalıştırın

  • Android Studio içinde Tools > Android > AVD Manager seçin veya araç panelindeki  Android_Programlama_Ders_05_Uygulamayi_Bilgisayarda _Calistirma_01 simgesine tıklayın.

Android_Programlama_Ders_05_Uygulamayi_Bilgisayarda _Calistirma_02

  • Yukarıdaki pencere Android Studio sürümüne göre farklılık gösterebilir ancak mantık aynıdır.

2. Create Virtual Device seçeneğini seçin

3. Select Hardware penceresinde kategoriye göre çeşitli cihazların listelendiğini görürsünüz. Phone bölümünden bilgisayarınızın hangi telefon gibi davranmasını istiyorsanız buradan bir cihaz seçin ve Next tuşuna basın

4. System Image penceresinde seçtiğiniz cihazda yer alacak olan Android Sürümünü seçin (bilgisayarınızda ilgili işletim sisteminin dosyaları yoksa internetten indirilecektir. Internet bağlantınız olması gerekir)

5. Ayarlarınızı kontrol edin ve Finish deyin.

Projenizi Çalıştırma

  1. Projenizi seçin ve araç panelinde yer alan Run düğmesine tıklayın
  2. Cihaz seçin penceresinde Launch Emulator’u seçin
  3. Android virtual device açılır menüsünden bir cihaz seçin ve Ok düğmesine tıklayın

Bilgisayarınızda bir pencere açılacak (bu biraz uzun sürebilir, sabırlı olun) ve seçtiğiniz cihaz, ayarladığınız işletim sisteminde çalıştırılacak. Bu sanal cihaz üzerinde de sizin oluşturduğunuz uygulama kurulup çalıştırılacak ve test edebileceksiniz.

Run düğmesine bastığınızda x86 emulation currently requires hardware acceleration gibi bir hata ile karşılaşabilirsiniz. Bu hatanın çözüm yolunu daha önce yazmıştık. Böyle bir hatayla karşılaşırsanız çözümü için Androiod Studioda x86 emulation currently requires hardware acceleration hatası

Sonraki makalemizde basit bir kullanıcı arayüzü yapacağız

2 comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir