Android Programlama Ders 05 İlk Uygulamanızı Çalıştırma

featured

Merhaba,

Önceki makalemizde oluşturduğumuz ilk Android Projemizin dosya ve klasörlerini incelemiştik. Bu dersi henüz tamamlamadıysanız (Android Studio ile Android Projesi Oluşturma Ders 03) ilgili makaleyi okumanız derslerde kopukluk olmaması açısından önemlidir.

Bu dersimizde Android Studio kullanarak ilk projemizi çalıştırıp test edeceğiz.

Test için iki yöntem var. Birincisi halihazırda mevcut Android tabanlı cep telefonunuzu bilgisayarınıza Usb kablo ile bağlar (bilgisayarınızda telefonunuzun sürücüleri yüklü olmalıdır) uygulamanızı cep telefonunuzda çalıştırırsınız. İkinci yöntem ise bilgisayarınızı sanallaştırarak sanal bir cep telefonu gibi davranmasını sağlar (Android emulator) bilgisayarınızda uygulamanızı test edersiniz.

Bu ve bundan sonraki derslerde Android Programlama, Android Studio üzerinden anlatılacaktır. Komut Satırı (Command Tools) kullanarak Android Programlama anlatılmayacaktır.

  1. Telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın.
  2. Cihazınızda USB hata ayıklamayı (USB debugging) etkinleştirin.
  • Android 3.2 ve daha önceki cihazlarda Ayarlar -> Uygulamalar -> Geliştirme altında bulabilirsiniz.
  • Android 4.0 ve sonraki cihazlarda Ayarlar -> Geliştirici Seçenekleri altında bulabilirsiniz. Not: Android 4.2 ve sonraki cihazlarda Geliştirici Seçenekleri gizlidir. Bu gizliliği kaldırmak için Ayarlar -> Telefon Hakkında bölümüne gidin. Build number’a (yapı numarası) 7 defa dokunun. Önceki ekrana dönüp geliştirici ayarını yapın
  1. Android Studio’da Run düğmesine basın. Cihaz seçin ekranı geldiğinde Choose a running device bölümünden kendi telefonunuzu seçip kendi telefonunuz üzerinde uygulamanızı çalıştırabilirsiniz. Android Studio uygulamanızı telefonunuza yükleyecek ve uygulamayı çalıştıracaktır.

Bir sonraki dersimizde bilgisayarımızı sanal bir Android Telefon olarak kullanacağız ve uygulamamızı bilgisayar üzerinde çalıştıracağız.

 

One comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir