Ekran karardı, ekran parlaklığı ayarlanmıyor

Merhaba,
Geçen gün Lenovo Ideapad Z500 markalı bir dizüstü bilgisayar arızalı olarak geldi. Arızası ise kısaca şuydu, ekran parlaklığı en düşük seviyede, ne yaparsanız yapın parlaklık ayarı yapılamıyordu. Yarım saatlik bir beyin fırtınasından sonra sorun çözüldü.
Bilgisayarınızın ekran parlaklığı en düşün seviyede ve Güç Seçenekleri –> Ekran Parlaklığı ayarla yoluyla ayarlayamıyorsanız, fonksiyon tuşları üzerindeki ekran parlaklığı ayarlama düğmeleri ile ayarlayamıyorsanız, ekran parlaklığını açıyorsunuz kapatıyorsunuz ancak parlaklık değişmiyorsa doğru makaledesiniz ve çözümü öğrenmek üzeresiniz.

İşte çözümü:
İşletim sisteminiz, ekran kartı sürücülerinizden birini (muhtemelen 2 tanedir) siz farkında olmadan güncellemiş, ya da siz ekran kartı sürücüsünü değiştirmiş olabilirsiniz. Sorun tamamen ekran kartı sürücüsüyle alakalıdır. Deneyeceğimiz yollar aşağıdaki gibi sıralanmıştır. Sırası ile denemenizi öneririm.

ekran_karardi_ekran_parlakligi_ayarlanmiyor

1. Aygıt Yöneticisine ulaşın ve resimde olduğu gibi “görüntü bağdaştırıcıları”nı açın. Görüntü Bağdaştırıcılarında bilgisayarınızda bulunan ekran kartlarını görürsünüz. Birden fazla ise sıra ile hepsine tek tek deneyeceksiniz. Birinin üzerinde sağ tıklayın ve devre dışı bırak deyin. Devre dışı bırak dedikten sonra işlemler bitince aynı aygıta tekrar sağ tıklayın ve bu sefer etkinleştir deyin. Sorun çözülmediyse diğer ekran kartlarını deneyin. Birden fazla ekran kartınız yok ise ve bu yöntemle düzelmediyse 2. adıma geçin.

2. Aygıt Yöneticisinde Görüntü Bağdaştırıcılarınızın birinin üzerinde sağ tıklayın, sürücüye geri dön (önceki sürücüye geri dön) deyin. Sürücüye geri dön yok ise, sağ tıklayın özellikler –> Sürücü sekmesi ni açın ve buradan sürücüye geri dön deyin. Sürücüye geri dön dedikten sonra sorununuzun çözülmesi gerekiyor. Sürücüye geri dön düğmesi aktif değilse 3. adıma geçin.

3. Bilgisayarınızın markasının resmi internet sitesinden bilgisayar marka modelinize göre güncel ekran bağdaştırıcılarınızın sürücülerini indirin. Aygıt yöneticisindeki tüm görüntü bağdaştırıcılarına sağ tıklayın ve kaldır deyin. Sürücüleri tüm dosyalarıyla birlikte kaldırın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Muhtemelen sorun çözülmüştür. Yeni parlak ekranınızla indirdiğiniz güncel görüntü bağdaştırıcı sürücülerinizi yükleyin. Eğer eski arızalı haline geri dönerse sürücüleri indirdiğiniz siteden ekran bağdaştırıcı versiyonlarından indirdiğiniz versiyon ne ise bir önceki versiyonu deneyin. Sorun çözülecektir.

Bu kadar teknik bilginiz yok ise bilgisayarı yukarıdaki maddeler dahilinde karıştırın. Korkmayın! Zaten ekran kartınızın sürücüsü hatalı ve yeniden yüklenmesi gerekiyor. Sürücü yükleme işi teknik serviste 20TL civarındadır. En kötü ihtimalle sistemi çökertirsiniz format işlemi de 30TL civarındadır. Ama belki siz bir şeyler öğrenir sürekli teknik servise gitmekten kurtulmuş olursunuz. Teknik servislik bir işlem için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

19 comments

 • Çok teşekkürler herşey eski haline döndü parlaklığım yükseldi harikasınız yaa

 • Merhaba bilgisayarımın markası acer bir şey izliyorken birden ekran karardı flaş tuttuğumda görebiliyorum ama flaşsız simsiyah ekran ne yapmalıyım

 • Merhaba bilgisayarım servisten daha yeni geldi ve bios güncellenmiş ama ekran parlaklığını değiştiremiyorum sorun bios damı acaba ?

 • birkullanıcı

  ekran kararmıştı 2. adımı yaptım sürücü ayarları değişti sonra güncelle dedim eski haline geldi ve parlaklık açıldı tekrar güncellemem gerekiyormuş herhalde çoook teşekkürler

 • Merhaba öncelikle.
  Geçen gün CS:Go oynarken ekranımın birden parlaklığı minimuma düştü. Her ne kadar yükseltmeye çalışsam da yükselmedi. İnternetteki bütün uygulamaları denedim. ( Sürücü Güncelleştirmesi , HKEY değeri vs. ) Ama bir sonuç alamadım sizce bu problem nereden kaynaklanıyor olabilir. Windows sürümümün süresi doldu. Acaba bununla ilgili mi ? Yardımınızı bekliyorum.
  İyi Çalışmalar

 • Merhaba hp compaq nx6110 laptop mouse dahil hiçbirşey görünmüyor açılırken gayet renkli açılınca kararıyor
  Yarımcı olurmusunuz

 • İyi geceler bende lenovo y50 loptop var ekranı birden karardi yani bilgisyarı açıyorum ekran var ama ışık tuttuğun zaman görünüyor sorun florasan ışığı diyen var ama öyle değil diyen de var sizce neden olmuştur

 • Lenova Z50 kasa laptop sahibim. Ekran parlaklığı da birden gitti. Fakat hiç görünmüyor. Bilgisayar çalışıyor. Ses geliyor. Kapalı iken çözümü var mıdır ? Nasıl çözebilirim. Yardımcı olmanızı rica eder. Şimdiden teşekkürler.

 • Devre dışı bıraktıktan sonra tüm ekran karardı şu an fare oku dışında hiç bir şey görünmüyor . Geri de döneniyorum bu yüzden başka yerlere sorun için bakıyor format diyor ama bilgisayarımdaki projelerim d sürücüsünde bile değil şu an . Bitirme projem yok oldu bir anda . Keşke ek seçenekleri de sunsaydınız. Ya da çözümünüz varsa iletin lütfen

  • Hoşgeldiniz. Eposta adresinizden gerekli cevabı ilettim. Bilgisayarı yeniden başlattığınızda sorunun çözülmesi gerekiyor. Ya da görev yöneticisini açarak yeni görev çalıştırın. Çalıştıracağınız görev “explorer”

 • Yapıyorum ama bir saniyeliğine oluyor sonra tekrar gidiyor yardım edin lütfen ekran çok fazla karanlık ışıkla yaptım yazanları da

 • Adamsın olduu

 • çok teşekkrüler dediğin gibi yaptım sorun çözüldü ekran parlaklığı gerçekten can sıkıyordu halloldu eyvallah bro

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.