Bilgisayar çalışırken aniden kapanıyor

Bilgisayar çalışırken aniden kapanıyorsa bunun iki sebebi olabilir. Birinci sebep işlemci kaynaklı ikinci sebep ise ekran kartı kaynaklıdır.

Bilgisayarınız eğer taşınabilir bir bilgisayar ise ve çalışırken aniden kapanıyorsa yapmanız gereken şey bir teknik servise götürmektir. Çünkü taşınabilir bir bilgisayarı daha önce hiç açmadıysanız, tecrübe sahibi değilseniz, açtıktan sonra tekrar toplayamayabilirsiniz. En iyisi hiç uğraşmadan bir teknik servise götürün ve sorunu anlatırken teknik servise az çok bilgi sahibi olduğunuzu kanıtlamak için “işlemci veya ekran kartı ısınıyor galiba bilgisayar çalışırken aniden kapanıyor bir temizlik yapıp termal macununu yeniler misiniz?” Tarzında bir soruyla giderseniz teknik servisin size karşı tavrı olumlu yönde değişecektir. (Ücret 80-100TL civarında olabilir). Böyle bir sorunda teknik destek için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

Gelelim sorunun nedenine. Az çok yukarıdaki paragrafta sorunun nedenini anladık aslında. Şimdi ince ayrıntılarıyla inceleyelim.

Bilgisayar çalışırken aniden kapanıyorsa (tamamen elektriği kesiyor) veya yeniden başlıyorsa sorun işlemci kaynaklı olabilir. Bilgisayarınızın işlemcisi aşırı ısınıyor, aşırı ısınmasından dolayıda yanmamak için bilgisayarı kapatıyor. Aslında iyi bir şey yapıyor. Sorunu çözmek için, işlemci soğutucusu ve fanı aşırı tozlanmış olabilir, soğutucu ve işlemci arasında yer alan termal macun artık işlevini yerine getirmiyor olabilir ya da bilgisayarın komple soğutma sistemi yeterli gelmiyor olabilir. Soğutucuyu temizleyin (gerekirse değiştirin), termal macunu yenileyin, gerekirse ve ekleyebiliyorsanız fazladan fan ekleyin.

Bilgisayar çalışırken aniden ekran kararıyor ama bilgisayar çalışmaya devam ediyorsa (elektriği kesmiyorsa) sorun ekran kartı kaynaklı olabilir. Ekran kartı aşırı ısınıyor ve yanmamak için ekran kartı kapatılıyordur. Ekran kartının aşırı ısınmasına, bilgisayarın soğutma sistemi, ekran kartının soğutucusu ve varsa fanı, yanlış yüklenmiş sürücüsü neden olabilir. Ekran kartının sürücüsünü yanlış yüklemediğinizden eminseniz, ekran kartını toz ve kirden arındırın, soğutma sistemine ekran kartını soğutabilecek fazladan fan ilave edin. Muhtemelen sorununuz çözülecektir. Uzun süredir kullanılan ve eskiyen bazı ekran kartlarına ne yaparsanız yapın sorunu çözemezsiniz. Tek çözümü ekran kartını yenilemektir. Ekran kartı fiyatları ise 40TL-3000TL arasında değişmektedir. Satın almak için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

One comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.