AutoCad Application Menu (Uygulama Menüsü)

AutoCad 2012 programını açtığımızda sol üstte AutoCad Logosu ile açılan uygulama menüsü yer alır. 5application_menu

Uygulama  menüsüne tıkladığımızda yandaki gibi bir görüntü ile karşılaşırız. Uygulama menüsünü kullanarak yeni bir çizim dosyası açabilir (bilgisayar sisteminiz fazla iyi değilse aynı anda birden fazla çizim dosyası ile çalışmamanız önerilir), daha önce çizip kaydettiğiniz dosyalarınız açabilir, çalıştığınız çizimi kaydedebilir, farklı platformlarda açılabilmesi için dışarı çıkartabilir, çizimlerinizi veya paftalarınızı yazıcıya gönderebilir, gelişmiş çizim ayarlarınızı yapabilir ve açık olan çizim dosyanızı programı kapatmadan kapatabilirsiniz.

5recent_opened bölümünden Recent Documents veya Open Documents’leri yani “daha önce çalışılan dosyaları” veya “o an açık olan dosyaları” görebilir, tek tıklama ile bu dosyaları açabilirsiniz. Yandaki resim örneğimizde daha önce çalışılan dosyalar görüntüleniyor ve daha önce de ev ve calisma isminde iki dosya ile çalışılmış.

5application_menu_new

New bölümünde Drawing seçildiğinde açılacak olan yeni pencere ile seçilen çizim şablonuna göre yeni bir çizim dosyası başlatılır. Sheet Set seçildiğinde ise çizim ayarlarını, çizimde kullanılan dosya yollarını ve proje verileri yöneten bir çizim seti kısaca çizimin tüm verilerini içeren bir veri tabanı oluşturmak için kullanılır.

Open bölümünden bilgisayarınızda var olan bir çizim dosyasını, çizim seti ayarlarına göre çizim dosyasını veya DGN dosyasındaki verilere göre DWG dosyasını açmak için kullanırız. AutoCad’de yapılan çizim dosyalarının uzantısı DWG’dir. DGN uzantısına sahip olan dosyalar da CAD çizim dosyasıdır (MicroStation Design File).

Save mevcut çalışılan dosyayı mevcut haliyle kaydeder.

Save As seçeneklerinden AutoCad Drawing açık olan çizim dosyasını varsayılan çizim dosyası (DWG) olarak kaydeder.

5application_menu_saveas

AutoCad Drawing Template açık olan çizimi ve ayarlanan çizim ayarlarını AutoCad Çizim Şablonu dosyası (DWT) olarak kaydeder. Bundan sonraki çizimlerinizde bu şablonu kullanarak hazır ayarlarınız ve hazır çizimleriniz üzerinden hızlıca işlem yapabilirsiniz.
AutoCad Drawing Standards ile CAD çizim standartları dosyası (DWS) olarak kaydedebilirsiniz.
Other Formats ile mevcut olan çizim dosyasını DWG, DWT, DWS, or DXF dosya formatında kaydedebilirsiniz. DWG, DWT ve DWS’den yukarıda bahsetmiştik. DXF dosya formatı ise AutoCad’in başka programlarla dosya alışverişinde kullandığı evrensel dosya formatıdır.
Save Layout as a Drawing ile paftaya basılacak planlarınızı model uzayda yeni bir çizim dosyası olarak kaydedebilirsiniz.
DWG Convert ile mevcut çizim dosyasını AutoCad’in önceki sürümleriyle çalışacak hale getirebilirsiniz.

Export Seçenekleri mevcut CAD çizimini başka programlara onların anlayacağı dilde aktarmak için kullanılır.
DWF seçeneği ile mevcut çizim DWF dosyası olarak dışarı aktarılır. DWF dosyası üç boyutlu izleme dosyasıdır ve Design Review yüklü tüm bilgisayarlarda açılabilir.
DWFx seçeneği ile mevcut çizim DWFx dosyası olarak dışarı aktarılır. DWFx dosyası da üç boyutlu izleme dosyasıdır ve Windows Vista ve üstü işletim sistemlerinde açılır.
3D DWF seçeneği ile mevcut çizim yukarıda bahsedilen DWF veya DWFx formatında dışarıya 3D olarak aktarılabilir. Aktarılan dosya formatına göre Design Review ile veya Windows Vista veya üstü bir sistemle 3D çizim izlenebilir.
PDF seçeneği ile mevcut çizim var olan sayfa ayarşarına göre PDF formatında dışarıya aktarılabilir.
DGN seçeneği ile mevcut çizim dışarıya MicroStation Design dosyası olarak aktarılabilir.
FBX seçeneği ile mevcut çizim dışarıya FBX dosya formatında aktarılabilir. FBX dosya formatı AutoDesk programları arasında üç boyutlu verilerin transferini kolaylaştıran bir dosya formatıdır. Örneğin AutoCad ile milimetrik çizimlerden sonra 3Ds Max’e alıp renklendirme render etme gibi.
Other Formats seçeneği ile mevcut çizimi daha başka dosya formatlarında dışarıya aktarma işlemi yapılabilir.

Publish, Print ve Drawing Utilities bölümlerine daha sonraki konularda değinilecektir.

Close seçenekleri ile mevcut çizimi programdan çıkmadan kapatabileceğiniz gibi, birden fazla çizimle çalışıyorsanız tüm çizimleri kapatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.