AutoCad görsel kullanıcı arabirimi (GUI)

AutoCad 2012’yi ilk açıp Autodesk Exchange sayfasını geçtiğinizde karşınıza görsel bir arabirim çıkar. Görsel arabirimde eski AutoCad kullanıcılarının alışık oldukları komut ve ayar düğme düzeninin aksine sekmeler ve bu sekmelerin altında yer alan komut ve ayar düğmeleri yer alır. Komut ve ayarlar “Ribbon” adı verilen komut grupları ve bunlara bağlı şerit menülerde yer alır.

Açılan AutoCad 2012 programının aşağıda yer alan görsel arabirimine baktığımızda 14 bölümde inceleyebiliriz.

autocad_gui

Renkli kutular içerisinde belirtilen ve en yakınına aynı renkte numara verilmiş bölümleri incelediğimizde (daha sonra daha detaylı incelenecek):

1 numaralı bölüm: AutoCad simgesinin tıklanarak açılan Uygulama Menüsünde (Application Menu) yeni dosya oluşturma, var olan dosyayı açma, kaydetme, farklı kaydetme, dışarı çıkartma, bastırma yazdırma, gelişmiş ayarlar ve çalışılan dosyayı kapatma gibi işlemler gerçekleştirilir.

2 numaralı bölüm: Hızlı erişim araç çubuğudur. Bu araç çubuğunu dilediğiniz gibi özelleştirilip en sık kullandığınız komutları buraya yerleştirebilirsiniz.

3 numaralı bölüm:Yardım arayabileceğiniz, AutoDesk online servisleri kullanabileceğiniz, genel ayarları değiştirmemişseniz başlangıçta çıkan exchange sayfasını el ile açabileceğiniz bölümdür.

4 numaralı bölüm: Home, Insert, Annote… gibi sekmelerden oluşan ve sekme altlarında yer alan çizim araçları, komutları ve ayarlarının yer aldığı bölümdür.

5 numaralı bölüm: Çalışma ortamınıza nasıl baktığınızın ayarlandığı bölümdür.

6 numaralı bölüm: Çalışma ortamınızın görünüşünün değiştirildiği bölümdür.

7 numaralı bölüm: Çalışma ortamınızın görünüşün değiştirildiği bölümdür.

8 numaralı bölüm: Koordinat sistemini gösterir

9 numaralı bölüm: Model ve plan cizimleri arasında geçiş yapılan bölümdür

10 numaralı bölüm: Komutların girilebildiği komut satırı penceresidir.

11 numaralı bölüm: Durum çubuğu içerisinde yer alır. O an bulunan imlecin veya cizim nesnesinin koordinatlarını gösterir bilgilendirici bölümdür.

12 numaralı bölüm: Durum çubuğu içerisinde yer alır. Çizime yardımcı çeşitli ayarların yapıldığı, açılıp kapatıldığı bölümdür.

13 numaralı bölüm: Durum çubuğu içerisinde yer alır. Çizime yardımcı ve çizim için çeşitli ayarların yapıldığı bölümdür.

14 numaralı bölüm: Bu bölüm resim üzerinde numara ve kutu ile gösterilmeyen hasandedeoglu.com yazısının yer aldığı fon rengi lacivert olan tüm çizimlerin yapıldığı çizim alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.