Usb Bellekleri Virüslerden Koruma

Merhaba,

Bu makalemizde usb belleklerimizi virüslerden nasıl koruyacağımıza dair bilgiler vermeye çalışacağım. Uzun uzun okumak istemeyen arkadaşlar için makalede anlatılanların uygulamalı bir videosunu hazırladım. Makalenin en sonunda yer alan bu videoyu izleyerek de gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Virüsler otomatik çalışıp sistemlerden sistemlere bulaşabilmesi için kendilerini usb belleklerin boot sektörlerine kaydederler. Biz bu makalemizde usb belleklerin bu boot sektörlerini yazmaya (herhangi bir dosya veya klasör kaydetmeye) kapatıp güvenli bir alan oluşturmaya çalışacağız.

Yukarıda yapılması düşünülen işlemleri el ile herhangi bir program kullanmadan gerçekleştirebiliriz ancak daha kolay olması açısından ben bu anlatımda program (DriveProtect) kullanacağım. Bu programı seçmemin sebebi ise kurulum gerektirmeden çalışması ve ücretsiz olmasıdır. Eğer programı sever ve sürekli kullanırsanız ki bu makaleyi buraya kadar okuduğunuza göre seveceğinizi ve kullanacağınızı düşünüyorum, programdaki Menü -> Donate yolunu izleyerek programın yapımcısına gönlünüzden ne koparsa bağış yapabilirsiniz.

Usb belleğinizi korumak için iki yol var. Birincisi belleğinizi tamamen yazmaya karşı korursunuz. İkincisi belleğinizde yazmaya karşı korunmayacak klasörleri seçer bu klasörlerin haricini yazmaya karşı koruyabilirsiniz. Bunu örnek ile anlatacak olursak; birinci yolda hangi bilgisayarda olursanız olun belleğinize dosya ya da klasör kaydedemezsiniz tamamen korursunuz. Dosya kaydedeceğiniz zaman (güvenli bilgisayarda) korumayı kapatırsınız, dosyanızı kaydedersiniz, sonra korumayı tekrar açarsınız. İkinci yöntemde ise belleğinizde bir ya da birden fazla klasör seçer bunların korumasını açık bırakıp geri kalan kısmı koruma altına alırsınız. Koruması açık olan klasörlere de hangi bilgisayarda olursanız olun dosya yükleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Hangi yol daha güvenli derseniz tabi ki birinci yol daha güvenlidir. Birkaç kullanımdan sonra hangisini kullanacağınıza kendiniz karar vereceksiniz.

Şimdi işlemlerimize geçelim:
1) Usb belleğinizi bilgisayarınıza takın.
2) İşlemlerinizi yapacağınız bilgisayar sistemi temiz olmalıdır. Güncel bir antivirüs ve çeşitli Malware programları ile bilgisayarınızı ve belleğinizi tarayınız. Malware için Malwarebytes Anti Malware programını önerebilirim. Ücretsizdir, dilerseniz Pro versiyonunu da satın alabilirsiniz.
3) Usb belleğinizi NTFS dosya sistemi formatında olmalıdır. Bunu öğrenmek için bellek üzerinde sağ tık -> Özellikler -> Genel sekmesi -> Dosya sistemi’ne bakın. NTFS değil, FAT, FAT32 vs ise belleği biçimlendirin. Belleği biçimlendirme bellekteki bütün bilgileri silecektir. Bellekte kullanacağınız dosya ve klasörleriniz var ise belleğinizi yedekleyin, yedeklemeden sonra biçimlendirin. (Usb Bellek üzerinde sağ tık -> Biçimlendir -> Dosya Sistemi NTFS -> Tamam)
4) Formatlama (biçimlendirme) işlemi yaptıysanız dosyalarınızı tekrar geri belleğinize yükleyin. Belleğinizde temiz ve korunacak dosyalarınız hazırsa işlemlerimize geçiyoruz.
5) http://hasandedeoglu.com/wp-content/uploads/2015/05/DriveProtect.rar linkine tıklayarak programı bilgisayarınıza indirin. Rar dosyasının şifresi hasandedeoglu.com dur.
6) Programı çalıştırın. Target Drive bölümünden güvenlik sistemi kuracağınız usb belleğinizi seçin
7) Unprotected File and Folder List bölümünde makalede daha önce bahsedilen koruma yollarından birini seçeceksiniz. Unprotected File and Folder List seçmezseniz daha önce bahsettiğimiz koruma yollarından birinci yolu seçmiş olursunuz, Unprotected File and Folder List seçerseniz daha önce bahsettiğimiz koruma yollarından ikinci yolu seçmiş olursunuz. İkinci yolda, yani Unprotected File and Folder List işaretlendi ise hemen altından korunmayacak klasörleri seçersiniz.
8) Start Protection dediğinizde koruma başlatılmış olur, Stop Protection dediğinizde koruma durdurulmuş olur.

İyi çalışmalar

Videolu Anlatım:

2 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.