Android Programlama Ders 10 Action Bar Ekleme

Bu makalemizde Action Bar yapısını anlamaya çalışacağız.
Eylem çubuğu (Action Bar) uygulamanızın Aktiviteleri için uygulayabileceğiniz en önemli tasarım unsurlardan biridir. Kullanıcılar için diğer aktiviteler arasındaki tutarlılığı sağlayarak, çok kullanıcı ara yüzü özellikleri sağlar.
Action Bar’ın ne için kullanıldığını kısaca şu iki resim anlatabileceğine inanıyorum: Read more

Android Programlama Ders 08 Farklı Aktivitede Gelen Mesajı Alma

Merhaba,

Önceki makalemizde butona tıkladıktan sonra EditText içerisindeki mesajı DisplayMessageActivity’e göndermiştik. Henüz bu makaleyi okumadıysanız buradan okuyabilirsiniz: Android Programlama Ders 07 Buton Tıklama Olayları Şimdi ise DisplayMessageActivity’e gelen bu mesajı okuyacağız.

Her aktivite bir intent tarafından çağrılır. getIntent() metodunu kullanarak intent çağrılıp kullanılabilir. Read more

Android Programlama Ders 08 Öncesi Serbest Çalışma 03

Merhaba,

Bu serbest çalışmamızda Üç adet TextView, 2 adet EditText ve 1 adet Button olacak.

TextView1 = Lütfen ilk sayıyı girin

TextView2 = Lütfen İkinci sayıyı girin değerlerinde olacak

EditText1 = İlk sayı girilecek

EditText2 = İkinci sayı girilecek

Button = Tıklandığında EditText1 ve EditText2’nin toplamını TextView3’te yazacak.

Bu etkinliği yapmak için kendinize 15dk verin. 15dk içerisinde yapamazsanız eğer kaynak kodlarını buradan indirip inceleyebilirsiniz.

Android Programlama Ders 08 Öncesi Serbest Çalışma 02

Merhaba,

Önceki makalelerin tamamını okuduysanız ve biraz da programlama tecrübeniz varsa şuan ki bilgilerinizle bu bahsedeceğim 2. uygulamayı da yapabileceğinizi umuyorum.

Projenizde bir layout olacak, bir EditText olacak ve bir Button olacak. Butona basıldığında EditText değeri numeric değilse sıfırlacak, numericse sürekli bir artacak. Yani butona her basıldığında Text değeri sürekli 1 artırılacak.

Bu uygulama için gerekli birkaç ip ucu:

1. EditText’deki değer integer mi değil mi kontrolü yapan metod:

public static boolean isInteger(String str) {
try {
Integer.parseInt(str);
return true;
} catch (NumberFormatException nfe) {
return false;
}
}

2. String’i Integere dönüştürme:

Integer.parseInt(string)

3. Integer’i Stringe dönüştürme:

String.valueOf(Int)

Önceki makalelerde verilen bilgilere göre bu uygulamayı yapmak için kendinize 20dk zaman tanıyın. Yapamadığınız kısımları internette araştırabilirsiniz, bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır çekinmeyin. 20dk içerisinde yapamazsanız eğer buradan kaynak kodları indirebilirsiniz.

Android Programlama Ders 08 Öncesi Serbest Çalışma 01

Merhaba,

Önceki makalelerin tamamını okuduysanız ve biraz da programlama tecrübeniz varsa şuan ki bilgilerinizle bu bahsedeceğim uygulamayı yapabileceğinizi umuyorum.

Sadece bir Layout olacak.

Bu layout içinde iki adet EditText ve bir adet Button olacak. EditText’in birine bilgi girişi yapılacak, butona basıldıktan sonra girilen bu bilgi Edittext’in diğerinde yazdırılacak. Bunu yapabilir misiniz?

Programlama tecrübenize göre bu uygulamayı 5-20dk arasında tamamlayabilirsiniz. 20dk uğraşın eğer yapamazsanız kaynak kodları buradan indirebilirsiniz.

Android Programlama Ders 06 Kullanıcı Arayüzü Tasarımı

Merhaba,

Bu makalemizde text field ve button içeren basit bir kullanıcı ara yüzü tasarlayacağız. Bir sonraki dersimizde de buttona basıldığında text field değerini başka bir etkinlikte kullanacağız.

Bir Android uygulamasında grafik kullanıcı arayüzü View ve ViewGroup nesnelerinin hiyerarşik yapısıyla oluşturulur.  View nesneleri genellikle butonlar, text fieldlar gibi kullanıcı arabirim nesneleridir. Read more

1 2