Application Menu Publish, Print

6application_menu_publish

AutoCad 2012 programını açtığımızda sol üstte AutoCad Logosu ile açılan uygulama menüsü yer alır. Bu uygulama menüsü altında yer alan publish ve print bölümünü inceleyeceğiz

Send to 3D Print Service: 3D katı cisimleri, çizilen kafesleri, düzgün ölçeklenmiş blokları 3D bir yazıcı servisinden çıktısını alabilirsiniz. Muntazam olmayan ölçekli blokları, yüzeyleri, 2D geometrik çizimleri, yazıları, renkleri ve materyallerin çıktısını alamazsınız.
Archive: Çalışılan Sheet Sette (paftada) kullanılan tüm materyallerin, ölçeklerin, bilgilerin arşivini oluşturur.
eTransmit: Mevcut çizim dosyalarını ve dosyaların bağımlılıklarıı içeren bir paket oluşturur.
Email: Mevcut çizim dosyasını e-posta eki olarak gönderir Read more

AutoCad görsel kullanıcı arabirimi (GUI)

AutoCad 2012’yi ilk açıp Autodesk Exchange sayfasını geçtiğinizde karşınıza görsel bir arabirim çıkar. Görsel arabirimde eski AutoCad kullanıcılarının alışık oldukları komut ve ayar düğme düzeninin aksine sekmeler ve bu sekmelerin altında yer alan komut ve ayar düğmeleri yer alır. Komut ve ayarlar “Ribbon” adı verilen komut grupları ve bunlara bağlı şerit menülerde yer alır.

Açılan AutoCad 2012 programının aşağıda yer alan görsel arabirimine baktığımızda 14 bölümde inceleyebiliriz. Read more

AutoCad ile Çalışmaya Başlamak

AutoCad ilk çalıştırıldığında ekrana öncelikle aşağıdaki gibi Autodesk Echange adlı pencere açılır.

Autodesk_Exchange

Bu çevrimiçi bir hizmettir ve internete bağlı değilseniz görüntülenemez. AutoCad ile ilgili yararlı olabilecek bir dizi öğe yer alır. Yukarıda yer alan üç düğmeleri incelediğimizde:
Home: Autodesk Exhange ana sayfasıdır. Yeni sürümüne yönelik çeşitli bilgi ve videolar, kullandığınız sürümün yeni bir güncellemesi varsa bunun bilgisi gibi bilgiler yer alır
Apps: AutoCad ile kullanabileceğiniz çeşitli yardımcı uygulamalar vardır. Bu uygulamaları indirebilmenizi ve kulanabilmenizi sağlar. Uygulamalar ücretli veya ücretsiz olabilir.
Help: Kullanım ile ilgili çeşitli yardımlar almamızı sağlar.

Her AutoCad programının açılışında bu sayfayı görmek istemiyorsanız eğer sol altta yer alan “Show this window at start up” kutucuğundaki işareti kaldırmanız yeterlidir.

 

Close düğmesi ile Autodesk Exchange’i kapattığımızda çizim penceremize erişebiliriz.

 

AutoCad Giriş

Merhaba,

AutoCad programını, kurulumundan profesyonel düzeyde kullanımına kadar seviye seviye ilerleyen konularla dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım.

AutoCad programının anlatımına başlamadan önce öğrenci durumunda olan siz okuyucunun bilgisayarı orta düzeyde bildiğiniz ve donanımlar hakkında orta düzeyde bilgi sahibi olduğunuz varsayılmaktadır. Microsoft Windows işletim sistemlerinden herhangi birini

(AutoCad Microsoft Windows’un tüm güncel sürümlerinde çalışır) temel düzeyde bildiğiniz varsayılmaktadır. Klavye ve fare kullanımını bildiğiniz varsayılmaktadır. Ve en önemlisi de koordinat sistemi hakkında en az lise düzeyinde bir bilgi sahibi olmanız beklenmektedir. Read more